Neden kernel_task bütün CPU’yu tüketiyor?

Neden kernel_task bütün CPU’yu tüketiyor?

Geçtiğimiz günlerde, kullandığım Macbook Pro'da Android Emulator üzerinde çalışırken ciddi anlamda bir kasma sorunuyla karşılaştım. (Burada Pro kısmını özellikle vurgulamak istiyorum çünkü içerisinde bulunan i9 işlemcisinin performansına bağlı olarak ısınmaya meyilli olması da ayrıca önemli)

Activity Monitor ile incelediğimde kernel_task %100'ün üzerinde CPU'yu kullanıyordu.

Arka planda çalışan bütün programları kapattım ve sadece Android Emulator ve Visual Studio Code'u açık bıraktım. Yine de kasma problemi devam ediyordu.

İnternet'te gezindiğimde ise bu problemi yaşayan tek kişinin ben olmadığını gördüm.

Aslında bu kernel_task'in bütün işlemciyi kullanması bir nevi bilgisayarın kendini koruması gibi bir iş görüyordu.

Bilgisayarlar ısıyla karşılaştıklarında fanlarının şiddetini arttırarak donanımı soğutmayı ve bu sayede performans düşüşü yaşamamayı hedefler.

Ancak öğrendim ki,

Macbook kendini yeterince soğutmayı başaramadıysa (burada bilgisayarın hava alan bölgelerinin açık olması, fanların yeterli hızda çalışamaması, işlemci üzerinde bulunan termal macunun eskimesi gibi faktörler etkili olabilir) donanımı korumak için CPU performansını düşürür. Hatta kaçak bir işlem olmadığından emin olmak için kernel_task CPU'yu işgal eder. Böylece diğer programlar ve servisler CPU'yu pek fazla kullanamaz.

Eğer burada bahsettiğim gibi bir donma sorununun yanında kernel_task CPU'yu yüksek miktarda kullanıyorsa aşağıda belirttiğim çözümleri sırayla deneyebilirsiniz. Eğer sorununuz çözülmezse, bir sonraki adıma geçiniz.

  1. Bütün programları kapatın.
  2. Bağlı olan USB'leri çıkartın.
  3. Bilgisayarın ısısını gözden geçirin.
  4. Bilgisayarın hava alma kanallarının açık olduğuna emin olun. (Eğer varsa bilgisayar soğutucu standlardan kullanın)
  5. Fanların çalışma hızını kontrol edin.
  6. Fanların maksimum düzeyde çalıştığına emin olun.
  7. Bilgisayarı kapatıp yeniden açın ve önceki seferde ne yapıyorsanız tekrar yapın.
  8. Eğer hala sorun devam ediyorsa ve bilgisayarınızın son bakımı üzerinden 1 seneden fazla geçtiyse bilgisayarınızı servise gönderin ve termal macununu yenileyin.

Burada belirttiğim çözümler tamamiyle kendi fikirlerimdir ve uygularken sorumluluğun tamamiyle size ait olduğunu unutmayın.

Son olarak ben bu sorunu nasıl çözdüm?

Belki fark etmemiş olabilirsiniz ama "Siri'yi aktif ettiğinizde fanlar kendilerini kapatır." (bu sayede Siri, dahili mikrofon üzerinden sesinizi daha net duyabilir)

Touchbar'lı Macbook Pro kullandığımdan ve Siri Tuşu'nun, Silme Tuşu'nun (Backspace) hemen üzerinde bulunmasından dolayı elim dokunmuş ve fanlar kapanınca tekrar açılmamış.

Bu basit şey ise bütün bilgisayarı etkilemiş.

Yazıyı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu bilgilerin bir çoğunu öğrenmemi sağlayan siteyi de buraya referans olarak bırakmak isterim.

Why is kernel_task eating my CPU?